Veri Tabanları


Veritabanlarına Kampus dışı erişim için; Windows | MAC OS.
Akademik Sunum üniversite eğitimi sırasında kullanılabilecek 10.000'den fazla sunumu içeren bir veri tabanıdır. Çoğunluğu lisans ve lisansüstü dersleri ve bu derslerin konularını kapsayan sunumlar konularına göre sınıflandırılmıştır. Akademik sunum, bir veri tabanı olarak sunumu barındırmanın yanında sunumların online/uzaktan eğitim sırasında kolayca gösterimi/kullanımı ve öğrenciler ile paylaşımını da sağlar.

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma:
Uygulamalı kimya, kimya mühendisliği, biyokimya, biyoteknoloji, temel kimya, organik kimya, eczacılık, polimer ve malzeme bilimi konularını kapsayan American Chemical Society (ACS) 1879'dan günümüze kadar olan 36 derginin sayılarına tam metin erişim sağlamaktadır.

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 517
Annual Reviews değişik disiplinlerde 37 yayın sunmaktadır.Annual Reviews serisi her bilim dalında temel referans kaynağı niteliğindedir,bilim dünyasındaki son gelişmeleri sunar. Yayınlar;Antropoloji, Astronomi, Biyokimya, Biyomedikal, Biyofizik, Klinik Psikoloji, Yer Bilimleri, Çevre Bilim, Entomoloji, Genetik, Tıp, Mikrobiyoloji, Nöroloji, Beslenme, Patoloji, Farmokoloji, Bitki Patolojisi, Bitki Biyolojisi, Sosyal Bilimler, Sosyoloji, Psikoloji bilim dallarını kapsamaktadır.

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 139

Nitel, Nicel ve Karma Araştırma yöntemleri ve araştırma sürecinde kullanılan yazılımların online ve interaktif olarak öğretildiği Türkiye’deki ilk platformdur.  Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi AYEUM,sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma araştırma yöntemleri ile ilgili eğitimler sunuyor. Ayrıca SPSS, AMOS, R uygulamaları, ENDNOTE, NVIVO, CMA, MAXQDA, Mendeley, Citavi, Zotero vb. yazılımları online ve interaktif dersler yoluyla öğretiliyor.Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 691
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki kurumların yayınları yıl sonuna kadar erişime açılmıştır.

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 4
Dünyaca ünlü CAB, tarım, ormancılık ve yaşam bilimleri içinde birbirine bağlı disiplinlerin uluslararası yayınlarını kapsayan, profesyonelce hazırlanmış en geniş veritabanıdır.

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 109
Cambridge Journals Online, Cambridge University Press’in dergi içeriğinin bir araya getirildiği platformdur. Sosyal ve Beşeri Bilimler, Fen Bilimleri, Eczacılık Din, Müzik, Dil, Teknoloji, Mühendislik ve Mimarlık alanında faaliyet gösteren 384 tam metin dergiyi kapsamaktadır.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 227
DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. Hergün güncellenen DynaMed’in editörleri her gün 500’den fazla tıp dergisinin içeriğini takip ederler. Her bir makale klinik ilgililik ve bilimsel geçerlilik açısından değerlendirildikten sonra yeni kanıt içeriğine entegre edilir.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 93
1. Academic Search Ultimate
 Dünyanın en kapsamlı çok disiplinli veri tabanı olan Academic Search Ultimate, sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.
2. Business Source Ultimate
 İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için derlenen Business Source Ultimate, alanında dünyanın en kapsamlı tam metin dergi içeriğinin yanı sıra sunduğu birçok farklı doküman türü ile komple bir araştırma aracıdır. Business Source veri tabanları; Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır.
 Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.
 ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim bilimleri literatürü için temel veri tabanıdır ve bu alanda çalışan tüm araştırmacıların ilk danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.
 Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.
 MasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur. 800’e yakın tam metin eKitap içeren bu koleksiyondaki eKitaplar Abdo Publishing, Cambridge Scholars Publishing, Cornell University Press, Nomad Press, The University of North Carolina Press gibi önemli yayınevlerinden gelmektedir. Bilgisayar, bilim, biyografiler, finans, genetik, kariyer, mimari, moda ve tasarım, sağlık, sanat, seyahat, spor, tarih gibi kişisel referans konularını kapsar.
 Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.
 Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,200,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.
 Business Source Ultimate için tamamlayıcı olan bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.
 Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.
 TR Dizin, araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından oluşturulmuştur. TR Dizin’in kapsamını oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak seçilmektedir.
 1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.
 Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makaleyi barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.
 Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.
 İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır.
 Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.
 John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular: Amerika’daki Britanyalılar, Ticaret Keşifler, Amerika’daki Flemenkler, Amerika’daki Fransızler, Amerika’daki dinler ve inançlar, Korsanlar, Köle ticareti ve çok daha fazlası...
 Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.
 Bu değerli araştırma kaynağı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır. Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.
 1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, kütüphane, bilgi ve belge yönetimi ve bilgi bilimleri ile ilgili araştırmalar için hazırlanmıştır. Yüzlerce önemli dergiye ek olarak kitapları ve araştırma raporlarını özetleri ile birlikte indeksler. İçerdiği konulardan bazıları şunlardır: Bibliyometri, bilgi ve belge yönetimi, bilgi okuryazarlığı kataloglama, kütüphanecilik, online bilgi kaynaklarının kullanımı, sınıflandırma, veri tabanları..
 EBSCO'nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir.
 Tıp, sağlık ve yaşam bilimleri alanları için temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için akıllı bağlantı fonksiyonu sunar. MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak Arşiv sayıları 1809’a kadar uzanan 5,600’den fazla PubMed dergisinde yer alan 25 milyondan fazla makale özetleri ile birlikte indekslenir.
 Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu kaliteli referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur.
 Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.
 EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber akışına neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon geniş çeşitlilikte iş dünyası ve genel haber konularından 14.000'den fazla haber akışını içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.
 Hekimler tarafından hekimler için hazırlanan DynaMed ile hasta başında ortaya çıkan klinik sorulara hızlı, kanıta dayalı ve uygulanabilir cevaplar verilir. En önemli 500 tıp ve sağlık bilimleri dergisi editörler tarafından her gün incelenir, en güncel kanıta dayalı bilgi ile hastalıklara ve ilaçlara dair özetler hazırlanır, hazır ve güvenilir bilgi olarak sunulur.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 800
İşletme, yönetim, ekonomi, pazarlama, muhasebe ve finans, uluslararası ticaret, bilgi yönetimi, kalite, kamu yönetimi, turizm ve otelcilik, mühendislik; konularında 306 adet e-derginin 13 konu başlığına ait 180.000’den fazla makaleye tam metin erişim sunar. Abone olunan dergiler ve abonelik başlangıç yılları ekli listede verilmiştir.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 140
Emerald yayınevinin ünlü Sosyal Bilimler ekitap paketi 550'den fazla kitap serisinden oluşmaktadır. Sosyoloji ve Eğitim Bilimleri alanında yüksek profilli kitaplar kısıtlama olmaksızın kullanıcıların erişimine açılmıştır.
Sosyoloji Kitapları için TIKLAYINIZ.
Eğitim Kitapları için TIKLAYINIZ

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 83
Türkiye' de akademik kurumların açık erişimlerinin toplu halde tarama imkanı sunan Açık Arşiv Toplu Tarama sistemidir. 95 kurum ve 877.000'den fazla içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 1176
Elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve elektronik alanlarında önde gelen 202’si aktif olmak üzere toplam 460 IEEE/IET ve IBM dergi ve magazine, yıllık 1.200’den fazla IEEE / 20’den fazla IET konferansına ve 2.500’den fazla kabul edilmiş IEEE standardı olmak üzere toplam 3.8 milyondan fazla tam metin dokümana erişim sağlamaktadır.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 75
Aylık olarak yayınlanan, iktisat, isletme ve finans alanlarında makaleler sunan uluslararası, hakemli akademik dergi olan İktisat İşletme ve Finas dergisi 1987 yılından 2015 yılı sonuna kadar tüm sayılara tam metin erişim sağlar. İktisat İşletme ve Finans Dergisi; Social Sciences Citation Index'te (SSCI), AEA (Amerikan Ekonomi Kurumu) tarafından yayınlanan JEL ve EconLit'de, CABELL Publishing'e ait "Economics and Finance Directory"de, T.C. Merkez Bankası veritabanında indekslenmektedir.
2011-2015 yılları arası tam metin erişim bulunmaktadır.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 121
İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir. NOT: Kullanıcıların Veritabanını Kullanabilmesi için Üye olması gerekmektedir Üyelik işlemlerinde Kurumsal E-Posta adresleri ile üye olmaları gerekmektedir

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma:
Üniversiteler tarafından akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranın otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır.
Üniversitelerde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Program öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde KULLANILMAMAKTADIR.
Not: iThenticate programını kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için Tuğba KOÇER'e (tkocer@mehmetakif.edu.tr) birimleriyle birlikte ofis telefonlarını yazarak kurumsal mail atmaları gerekmektedir. İletişim 1340


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 579
Antropoloji, Arkeoloji, Ekoloji, Asya Çalışmaları, Bitki Bilimi, İşletme, Orta Doğu Çalışmaları, Ekonomi, Maliye, Eğitim, Fen Bilimleri, Tarih Bilimi, Dil, Edebiyat, Latin Amerika Çalışmaları, Felsefe, Siyaset Bilimleri, Nüfus Etüdleri, Sosyoloji, Coğrafya, Din, Folklor, Film, Gösteri Sanatları, Müzik, İstatistik ve Matematik bilim dallarını kapsayan bir veri veritabanıdır.
3904 dergi ve 2154 araştırma raporu içermektedir.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 565
Mendeley yayınları düzenlemenizi, okumanızı, not almanızı ve atıf vermenizi sağlayan bir referans yönetim sistemidir.
Mendeley Referans Yönetim Sistemini kullanabilmek için öncelikle linke tıklayarak @mehmetakif.edu.tr uzantılı mail adresiniz ile hesap oluşturmalı; ardından da yine linkte yer alan "Join This Group" tıklamanız gerekmektedir.
Not: Youtube Elsevier Türkiye sayfasında Mendeley ile ilgili kullanım videoları yer almaktadır.

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 105
Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve "Nature Journals All" Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde "Nature" ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır.
Nature Dergi Grubu tarafından isminde "Nature" ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden "Academic Journals All" koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 71
Ovid kapsamında yer alan LWW Total Access Dergi Koleksiyonu; tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamaktadır. Koleksiyon, klinik dergileri içermenin yanı sıra uzmanlık alanlarına özel konu başlıklarıyla daha spesifik dergiler de içermektedir

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 23
Ekonomi, iş dünyası, siyasal bilimler, tarih, istatistik, sanat, biyokimya, biyoloji, sosyoloji, matematik konularındaki 342 adet dergi tam metin olarak sunulmaktadır.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 157
İçerdiği 4 milyondan fazla tez ile , ProQuest Dissertations & Theses Global dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur.
ProQuest Dissertations & Theses Global ile: 
-- Lisans üstü öğrenciler hazırlayacakları tez konularının daha önceden yazılmış olup olmadığını kontrol edebilirler
-- Öğrenciler, öğretim görevlileri ve diğer araştırmacılar kendi bilimsel alanları ile ilgili tezlere erişebilirler
-- Yüksek kaliteli, çok disiplinli araştırma materyallerine anında erişim
-- Çapraz tarama - ProQuest platform üzerindeki diğer dergi ve içerik türleri ile
Veritabanı 1861 yılında ilk kabul edilen Amerika tezinden, 17 yüzyıl dönemindeki Avrupa tezlerine kadar birçok tez için bibliyografik atıf içermektedir.
ProQuest Dissertations & Theses Global, Library of Congress'in resmi tez arşividir ve tüm dünyadan 3.000'den fazla kurum ile işbirliği yapmaktadır. Her yıl veritabanına 130.000 yeni tez eklenmektedir.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 850
Ebook Central Open Access Collection, Springer Nature B.V., Walter de Gruyter GmbH, Bloomsbury Academic, Amsterdam University Press, Open Book Publishers ve Amsterdam University Press'in de aralarında olduğu birçok yayıncıdan binlerce kitap içermektedir. Güncel içerik sayısı şu anda 2.800 elektronik kitaptır ve içerik sürekli olarak artmaktadır. Ebook Open Access Collection, Tıp/Sağlık, Mühendislik, İşletme/Ekonomi, Sanat/Mimarlık ve daha birçok konu başlığında elektronik kitap içermektedir.

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma:

Dünyanın dört bir yanından binlerce multidisipliner açık erişim kaynağı. Diğer veritabanlarını ve koleksiyonlarını tamamlamak üzere tasarlanan bu multidisipliner veritabanı, tümü açık erişim veya lisanssız olan bir dizi farklı kaynaktan halka açık içerik için tam metne bağlantılar sunar. ArXiv gibi ana konu depolarından ve ayrıca açık erişim dergilerinden gelen içeriği içerir. İçerik, dergi makaleleri, ön baskılar, kitaplar, konferans raporları ve raporları içerir.Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 22
İletişim, eğitim, yönetim ve organizasyon, malzeme bilimi, kriminoloji, hemşirelik ve sağlık bilimleri, siyaset, politika, psikoloji, sosyoloji, kentsel araştırmalar ve şehir planlama gibi bilimlerle ilgili 485'ten fazla dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 307
Mühendislik, teknoloji, tıp, kimya, bilgisayar bilimleri, beşeri ve sosyal bilimler, ekonomi alanlarında 3800 dergiyi kapsamaktadır. Dergilerin 1995 yılından itibaren varolan sayılarına erişim sağlanmaktadır.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 1600
Scopus eşdüzey denetimli literatürün, araştırmayı izleme, analiz etme görselleştirmek için bibliyometrik araçlara sahip olan ÖZET ve ALINTI veri tabanıdır. Bilim, teknoloji, tıp, sosyal bilimler ve Sanat ve Beşeri Bilimler alanlarını kapsayan, 5.000'den fazla yayıncıdan 21.000'in üzerinde başlık içerir. Scopus'ta yer alan 50 milyon kayıt %84'ü 1996 yılından başlayan referanslar içermek üzere 1823'e dek uzanır.
Scopus, eğer kurum aboneliği varsa tam metin veritabanlarına link vermek suretiyle tam metin sağlama imkânı sunmaktadır.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 401
Springer yayınevinin biyomedikal ve yaşam bilimleri alanında 2015 yılı koleksiyonuna ait 588 ekitabı içermektedir.

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 90
Nature Protocols, Nature Methods ve Protocol Exchange veritabanlarından alanındaki en geniş kapsamlı Protokol ve Metod platformu olarak öne çıkan Springer|Nature Experiments 60.000'den fazla tam metin içerik sağlamaktadır.
İçeriğe Springer Protocols dahil değildir.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 35
Kimya, jeoloji, bilgisayar bilimleri, matematik, fizik, astronomi, çevre bilimleri, mühendislik, biyoloji, tarım, ekonomi, işletme, sosyal ve beşeri bilimler, hukuk, doğa ve çevre bilimleri konularını kapsayan 3340 dergiden oluşmaktadır. Ayrıca; 483 adet dergiye de Açık Erişim yoluyla erişim sağlanmaktadır. Dergilerin 1997 yılı sonrası yayınlarına erişim imkanı verilir.
SpringerLink platformuna iktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan Palgrave Macmillan yayınevinin 47 dergisi eklenmiştir. Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun "PMJ All" dergi paketini oluşturmaktadır.  1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 419
Sosyal ve beşeri bilimler tıp ve yaşam bilimlerini içeren 2701 dergiye tam metin erişim sağlar.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 513
Turcademy, Türkiye’de akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla  geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. Bünyesinde;
--Türkiye'nin önde gelen yayıncılarından sağlanan 10.000'ü aşkın e-kitap,
--Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Davranış Bilimleri, Bilim, Teknoloji ve Tıp ve daha pek çok konuyu kapsamaktadır.

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 1222
Akademik makale, tez ve öğrenci ödevlerini kontrol eden kapsamlı bir intihal  programıdır. Turnitin, öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri online olarak değerlendirmesini ve notlandırmasını sağlayan yazılımdır.
Not: Turnitin programını kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için Tuğba KOÇER (tkocer@mehmetakif.edu.tr) adresine birimleriyle birlikte ofis telefonlarını yazarak mail atmaları gerekmektedir. İletişim 1340
Turnitin Ödev Yükleme

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 949
Dünyanın önde gelen fen bilimleri, sosyal bilimler ile sanat ve insan bilimleri yayınlarından oluşturulan çoklu disiplinde, yüksen kalitede araştırma bilgisini sağlayan atıf veri tabanıdır.
Kapsamında Science Citation Index, Social Science Citation Index, Arts& Humanities Citation Index bulunmaktadır.


Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 1913
1997’den günümüze 1485 dergiye ve 4 milyona yakın makaleye kimya, işletme, ekonomi, finans, istatistik, tıp, yaşam bilimleri, matematik, veterinerlik, diş hekimliği, polimer ve materyal bilimleri, eczacılık, fizik ve astronomi, psikoloji, eğitim bilimleri, mühendislik, tarım, akvakültür ve gıda bilimi, mimarlık ve planlama, sanat ve uygulamalı sanatlar, biyoloji, biyoteknoloji, biyokimya & biyofizik, hücre ve moleküler biyoloji, bilgisayar bilimi ve bilişim teknolojisi, genetik, coğrafya; keşifler gibi konularda tam metin erişim vermektedir.
Kullanma Kılavuzu

Veritabanı için TIKLAYINIZ. | Tür: | Tıklanma: 423

© 2019 Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi