VERİ Tabanları


Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit n vuew lputate velit esse molestie conseu vel illum dolore eufe ugiat nulla facilisis at vero.
ACM Digital Library veritabanı 30.06.2020 tarihine kadar denemeye açılmıştır. 

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 693
Akademik TV video tabanlı bir eğitim altyapı platformudur. Kullanıcıların tüm yaşamları boyunca ihtiyaç duydukları eğitimleri alabilecekleri bir altyapı sunmaktadır.Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 232
Uygulamalı kimya, kimya mühendisliği, biyokimya, biyoteknoloji, temel kimya, organik kimya, eczacılık, polimer ve malzeme bilimi konularını kapsayan American Chemical Society (ACS) 1879'dan günümüze kadar olan 36 derginin sayılarına tam metin erişim sağlamaktadır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 518
Annual Reviews değişik disiplinlerde 37 yayın sunmaktadır.Annual Reviews serisi her bilim dalında temel referans kaynağı niteliğindedir,bilim dünyasındaki son gelişmeleri sunar. Yayınlar;Antropoloji, Astronomi, Biyokimya, Biyomedikal, Biyofizik, Klinik Psikoloji, Yer Bilimleri, Çevre Bilim, Entomoloji, Genetik, Tıp, Mikrobiyoloji, Nöroloji, Beslenme, Patoloji, Farmokoloji, Bitki Patolojisi, Bitki Biyolojisi, Sosyal Bilimler, Sosyoloji, Psikoloji bilim dallarını kapsamaktadır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 139

Nitel, Nicel ve Karma Araştırma yöntemleri ve araştırma sürecinde kullanılan yazılımların online ve interaktif olarak öğretildiği Türkiye’deki ilk platformdur.  Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi AYEUM,sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma araştırma yöntemleri ile ilgili eğitimler sunuyor. Ayrıca SPSS, AMOS, R uygulamaları, ENDNOTE, NVIVO, CMA, MAXQDA, Mendeley, Citavi, Zotero vb. yazılımları online ve interaktif dersler yoluyla öğretiliyor.Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 715
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki kurumların yayınları yıl sonuna kadar erişime açılmıştır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 4
Biyoloji, ekoloji ve çevre bilimlerini kapsamaktadır. Bir ay süreyle denmeye açılmıştır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 7
Dünyaca ünlü CAB, tarım, ormancılık ve yaşam bilimleri içinde birbirine bağlı disiplinlerin uluslararası yayınlarını kapsayan, profesyonelce hazırlanmış en geniş veritabanıdır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 110
Cambridge Journals Online, Cambridge University Press’in dergi içeriğinin bir araya getirildiği platformdur. Sosyal ve Beşeri Bilimler, Fen Bilimleri, Eczacılık Din, Müzik, Dil, Teknoloji, Mühendislik ve Mimarlık alanında faaliyet gösteren 384 tam metin dergiyi kapsamaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 228
DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. Hergün güncellenen DynaMed’in editörleri her gün 500’den fazla tıp dergisinin içeriğini takip ederler. Her bir makale klinik ilgililik ve bilimsel geçerlilik açısından değerlendirildikten sonra yeni kanıt içeriğine entegre edilir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 95

Kullanıcı sınırı bulundurmadan 193.000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO eBook Academic Collection hem sayı hem de içerik bakımından dünyadaki en geniş kapsamlı disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır. EBSCO eBook Academic Collection’ın sunduğu kapsamlı içerik, araştırmacıların ihtiyaçlarına en uygun kaynaklara en hızlı şekilde erişmelerini sağlamaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü ve kullanımı kolay yönetim araçları ile akademik kütüphaneler için vazgeçilmez bir kaynak olan koleksiyon, içerdiği tüm e-kitapları sınırsız kullanıcı erişimi ile sunmaktadır ve yeni kitaplar ek ücret ödenmeden koleksiyona düzenli olarak eklenmektedir. 1 Temmuz 2020 tarihine kadar erişime açılmıştır. Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 143
Ebook Central 160.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. İşletme-Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar-IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil-Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir.
Kullanım Kılavuzu 1

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 865

Dünyada çağındaki 60’tan fazla üniversite yayınevi tarafından yayımlanan 36.510’dan fazla disiplinlerarası e-kitaba erişim sağlayan bu geniş ve kapsamlı koleksiyon, teknolojiden edebiyata bilimden beşerî bilimlere ve çok daha fazlasına kadar uzanan geniş bir konu yelpazesi sunmaktadır. Akademik alanlardaki temel bilgilerden, ileri düzey araştırma konularına kadar, farklı düzeylerde kaynaklar içeren eBook University Press Collection, her seviyede çalışma yürüten öğrencilerin ve araştırmacıların tümüne hitap etmektedir. 1 Temmuz 2020 tarihine kadar erişime açılmıştır. Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 64
1. Academic Search Complete
 Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. Bu kaynak, 9,100’e yakını tam metin olmak üzere 13,700’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,900 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.
2. American Doctoral Dissertations
 American Doctoral Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktadır. Basılı indeksi “Doctoral Dissertations Accepted by American Universities” olarak adlandırılmıştır. Yaklaşık 100,000 kayıt içeren American Doctoral Dissertations, 1933-1955 isimli bu kaynak original basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.
 Bu arşiv veritabanı 1913-1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara tartışmalı konuların çözümlerine ışık tutan referans kaynağıdır.
 Veritabanında mühendisliğin bir çok alanı ile muhasebe ulaşım ve uluslararası ticaret konularını kapsamaktadır.
 Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır.“JSTOR Business Collection” içindeki dergileri büyük oranda içeren bu veri tabanında yer alan makaleler 1886’ya kadar uzanır.
 DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. Hergün güncellenen DynaMed’in editörleri her gün 500’den fazla tıp dergisinin içeriğini takip ederler. Her bir makale klinik ilgililik ve bilimsel geçerlilik açısından değerlendirildikten sonra yeni kanıt içeriğine entegre edilir.
 Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olmak üzere 700’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.
 John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içerir.
 ERIC (the Education Resource Information Center) eğitim literatürüne ve kaynaklarına erişim sağlamaktadır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar. 1966’dan günümüze kadar 1.4 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 337,000 tam metin doküman sunmaktadır.
 GreenFILE insanın çevreye olan etkisi hakkında dünya çapında en geniş bilgiyi sunmaktadır. Akademik ve resmi görüşleri yansıtan başlıklardan oluşan koleksiyonu sayesinde küresel ısınma, çevreyle dost binalar, kirlilik, sürdürülebilir tarım, yenilenebilir enerji, geri dönüşüm ve daha pek çok konuda içerik sunar. Veritabanı 384.000'in üzerinde kayıt için dizin ve özetin yanı sıra, 4.700'ü aşkın kaydın tam metnine Açık Erişim sağlar.
 LISTA, kütüphanecilik ve enformasyon bilimleri alanında bilinen en önemli danışma kaynaklarındandır. Kütüphanecilik, kataloglama, sınıflama, bibliometri, bilgi yönetimi ve daha pek çok konudaki 600'den fazla dergiyi, 1960'li yılların ortalarından günümüze indekslemektedir.
 MasterFILE Complete tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.
 Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. MEDLINE veri tabanı ile ilgili başlıca disiplinler şunlardır; tıp, hemşirelik, diş hekimliği, veterinerlik ve klinik öncesi bilimler. MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde erişilebilen alt başlıklar aracılığıyla 5,600’den fazla güncel biyomedikal dergide yer alan künye bilgileri taranabilir. Index Medicus, International Nursing Index, Index to Dental Literature, HISTLINE, SPACELINE, PREMEDLINE, AIDSLINE, BIOETHICSLINE ve HealthSTAR kaynaklarını da indeksler.
 Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.
 Sosyal bilimler ile ilgili olan bu danışma kaynağı, 1900’lü yıllara dayanan beşeri bilimler ve sosyal bilimlerdeki geniş yelpazeli ve önemli dergiler için üstün nitelikli indeksleme sağlar. Kitap eleştirilerini de içeren 1 milyona yakın indeks; International Index, Social Sciences & Humanities Index, and Social Sciences Index’in de içinde bulunduğu kapsamlı içerik sunmaktadır.
 En popüler öğretmen ve yönetici ticaret dergilerinden, süreli yayınlardan ve kitaplardan 260'u aşkın başlıktan oluşan bu endeks artık EBSCOhost platformu üzerinden ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Bu veritabanı Değerlendirme, Sürekli Eğitim, Güncel Pedagojik Araştırma, Öğretim Programı Geliştirme, Öğretim Medyası, Dil Sanatları, Okur Yazarlık Standartları, Bilim ve Matematik gibi temel eğitim konularını kapsar.
 ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT) araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından uluslararası standartlarda oluşturulmakta olan veri tabanları; fen, temel bilimler, mühendislik ve sosyal bilimler ve hukuk olmak üzere aşağıda sıralanan veri tabanlarından oluşmaktadır. Bu veri tabanları: Türk Tıp Veri Tabanı, Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı, Yaşam Bilimleri Veri Tabanı, Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanıdır.
 EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber akışına neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon geniş çeşitlilikte iş dünyası ve genel haber konularından 14.000'den fazla haber akışını içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 809
İşletme, yönetim, ekonomi, pazarlama, muhasebe ve finans, uluslararası ticaret, bilgi yönetimi, kalite, kamu yönetimi, turizm ve otelcilik, mühendislik; konularında 306 adet e-derginin 13 konu başlığına ait 180.000’den fazla makaleye tam metin erişim sunar. Abone olunan dergiler ve abonelik başlangıç yılları ekli listede verilmiştir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 144
Emerald yayınevinin ünlü Sosyal Bilimler ekitap paketi 550'den fazla kitap serisinden oluşmaktadır. Sosyoloji ve Eğitim Bilimleri alanında yüksek profilli kitaplar kısıtlama olmaksızın kullanıcıların erişimine açılmıştır.
Sosyoloji Kitapları için TIKLAYINIZ.
Eğitim Kitapları için TIKLAYINIZ

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 85
Türkiye' de akademik kurumların açık erişimlerinin toplu halde tarama imkanı sunan Açık Arşiv Toplu Tarama sistemidir. 95 kurum ve 877.000'den fazla içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 1181

Hiperlink tarafından geliştirilmiş, akademisyenlerin ve öğrencilerin akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesi olan HiperKitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 350’den fazla yayınevinin 20.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. On binlerce e-kitabın yanı sıra HiperKitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. 1 Temmuz 2020 tarihine kadar erişime açılmıştır. Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 468
HukukTürk veritabanı 31.07.2020 ye kadar deneme açılmıştır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 44

IEEE Xplore Dijital Kütüphanesi aracılığıyla sunulan yüzlerce çevrimiçi mühendislik ve teknoloji dersi ile öğrenciler alanlarındaki önde gelen uzmanlardan öğrenebilirler. Yapay Zeka, Blockchain, 5G, Otonom Araçlar, IoT, Siber Güvenlik ve çok daha fazlasını sunan birçok konuyu keşfedin. Bu kurslar, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişilebilir ve öğrencilerin mekandan bağımsız olarak öğrenmelerini sürdürmelerini kolaylaştırır. 30.06.2020 ye kadar denemeye açılmıştır.Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 25
Elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve elektronik alanlarında önde gelen 202’si aktif olmak üzere toplam 460 IEEE/IET ve IBM dergi ve magazine, yıllık 1.200’den fazla IEEE / 20’den fazla IET konferansına ve 2.500’den fazla kabul edilmiş IEEE standardı olmak üzere toplam 3.8 milyondan fazla tam metin dokümana erişim sağlamaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 75
Aylık olarak yayınlanan, iktisat, isletme ve finans alanlarında makaleler sunan uluslararası, hakemli akademik dergi olan İktisat İşletme ve Finas dergisi 1987 yılından 2015 yılı sonuna kadar tüm sayılara tam metin erişim sağlar. İktisat İşletme ve Finans Dergisi; Social Sciences Citation Index'te (SSCI), AEA (Amerikan Ekonomi Kurumu) tarafından yayınlanan JEL ve EconLit'de, CABELL Publishing'e ait "Economics and Finance Directory"de, T.C. Merkez Bankası veritabanında indekslenmektedir.
2011-2015 yılları arası tam metin erişim bulunmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 122
Üniversiteler tarafından akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranın otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır.
Üniversitelerde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Program öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde KULLANILMAMAKTADIR.
Not: iThenticate programını kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için Tuğba KOÇER'e (tkocer@mehmetakif.edu.tr) birimleriyle birlikte ofis telefonlarını yazarak kurumsal mail atmaları gerekmektedir. İletişim 1340


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 602
Antropoloji, Arkeoloji, Ekoloji, Asya Çalışmaları, Bitki Bilimi, İşletme, Orta Doğu Çalışmaları, Ekonomi, Maliye, Eğitim, Fen Bilimleri, Tarih Bilimi, Dil, Edebiyat, Latin Amerika Çalışmaları, Felsefe, Siyaset Bilimleri, Nüfus Etüdleri, Sosyoloji, Coğrafya, Din, Folklor, Film, Gösteri Sanatları, Müzik, İstatistik ve Matematik bilim dallarını kapsayan bir veri veritabanıdır.
3904 dergi ve 2154 araştırma raporu içermektedir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 574
Mendeley yayınları düzenlemenizi, okumanızı, not almanızı ve atıf vermenizi sağlayan bir referans yönetim sistemidir.
Mendeley Referans Yönetim Sistemini kullanabilmek için öncelikle linke tıklayarak @mehmetakif.edu.tr uzantılı mail adresiniz ile hesap oluşturmalı; ardından da yine linkte yer alan "Join This Group" tıklamanız gerekmektedir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 112
Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve "Nature Journals All" Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde "Nature" ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır.
Nature Dergi Grubu tarafından isminde "Nature" ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden "Academic Journals All" koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 71
Lippincott Williams & Wilkins (LWW) tıp alanında dünyanın önde gelen yayınevlerinden biridir.Sağlık alanındaki profesyoneller ve öğrenciler için gerekli olan temel bilgileri, elektronik ortamda OVID platformu aracılığı ile kullanıma sunmaktadır. İçeriğinde 280 dergi bulunmaktadır.
OVID LWW Total Access veri tabani icinde yer alan;Translational Journal of the American College of Sports Medicine, Rehabilitation Nursing Journal, JBJS Journal of Orthopaedics for Physician Assistants; JBI Database of Systematic Reviews and Implementation Reports; Frontiers of Health Services Management; Journal of Healthcare Management dergilerinin; cilt 1, sayi 1'den 2012 yili sonuna kadar olan arsiv (backfile) sayilarini icerecen koleksiyon kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 23

Ekonomi, iş dünyası, siyasal bilimler, tarih, istatistik, sanat, biyokimya, biyoloji, sosyoloji, matematik konularındaki 342 adet dergi tam metin olarak sunulmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 163
İçerdiği 4 milyondan fazla tez ile , ProQuest Dissertations & Theses Global dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur.
ProQuest Dissertations & Theses Global ile: 
-- Lisans üstü öğrenciler hazırlayacakları tez konularının daha önceden yazılmış olup olmadığını kontrol edebilirler
-- Öğrenciler, öğretim görevlileri ve diğer araştırmacılar kendi bilimsel alanları ile ilgili tezlere erişebilirler
-- Yüksek kaliteli, çok disiplinli araştırma materyallerine anında erişim
-- Çapraz tarama - ProQuest platform üzerindeki diğer dergi ve içerik türleri ile
Veritabanı 1861 yılında ilk kabul edilen Amerika tezinden, 17 yüzyıl dönemindeki Avrupa tezlerine kadar birçok tez için bibliyografik atıf içermektedir.
ProQuest Dissertations & Theses Global, Library of Congress'in resmi tez arşividir ve tüm dünyadan 3.000'den fazla kurum ile işbirliği yapmaktadır. Her yıl veritabanına 130.000 yeni tez eklenmektedir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 866

Dünyanın dört bir yanından binlerce multidisipliner açık erişim kaynağı. Diğer veritabanlarını ve koleksiyonlarını tamamlamak üzere tasarlanan bu multidisipliner veritabanı, tümü açık erişim veya lisanssız olan bir dizi farklı kaynaktan halka açık içerik için tam metne bağlantılar sunar. ArXiv gibi ana konu depolarından ve ayrıca açık erişim dergilerinden gelen içeriği içerir. İçerik, dergi makaleleri, ön baskılar, kitaplar, konferans raporları ve raporları içerir.Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 22
İletişim, eğitim, yönetim ve organizasyon, malzeme bilimi, kriminoloji, hemşirelik ve sağlık bilimleri, siyaset, politika, psikoloji, sosyoloji, kentsel araştırmalar ve şehir planlama gibi bilimlerle ilgili 485'ten fazla dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 315
Mühendislik, teknoloji, tıp, kimya, bilgisayar bilimleri, beşeri ve sosyal bilimler, ekonomi alanlarında 3800 dergiyi kapsamaktadır. Dergilerin 1995 yılından itibaren varolan sayılarına erişim sağlanmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 1624
Scopus eşdüzey denetimli literatürün, araştırmayı izleme, analiz etme görselleştirmek için bibliyometrik araçlara sahip olan ÖZET ve ALINTI veri tabanıdır. Bilim, teknoloji, tıp, sosyal bilimler ve Sanat ve Beşeri Bilimler alanlarını kapsayan, 5.000'den fazla yayıncıdan 21.000'in üzerinde başlık içerir. Scopus'ta yer alan 50 milyon kayıt %84'ü 1996 yılından başlayan referanslar içermek üzere 1823'e dek uzanır.
Scopus, eğer kurum aboneliği varsa tam metin veritabanlarına link vermek suretiyle tam metin sağlama imkânı sunmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 408
Springer yayınevinin biyomedikal ve yaşam bilimleri alanında 2015 yılı koleksiyonuna ait 588 ekitabı içermektedir.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 96
Nature Protocols, Nature Methods ve Protocol Exchange veritabanlarından alanındaki en geniş kapsamlı Protokol ve Metod platformu olarak öne çıkan Springer|Nature Experiments 60.000'den fazla tam metin içerik sağlamaktadır.
İçeriğe Springer Protocols dahil değildir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 35

Kimya, jeoloji, bilgisayar bilimleri, matematik, fizik, astronomi, çevre bilimleri, mühendislik, biyoloji, tarım, ekonomi, işletme, sosyal ve beşeri bilimler, hukuk, doğa ve çevre bilimleri konularını kapsayan 3340 dergiden oluşmaktadır. Ayrıca; 483 adet dergiye de Açık Erişim yoluyla erişim sağlanmaktadır. Dergilerin 1997 yılı sonrası yayınlarına erişim imkanı verilir.
SpringerLink platformuna iktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan Palgrave Macmillan yayınevinin 47 dergisi eklenmiştir. Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun "PMJ All" dergi paketini oluşturmaktadır.  1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 426
Sosyal ve beşeri bilimler tıp ve yaşam bilimlerini içeren 2701 dergiye tam metin erişim sağlar.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 523

Turcademy, Türkiye’de akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla  geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. Bünyesinde;
--Türkiye'nin önde gelen yayıncılarından sağlanan 2.000'ü aşkın e-kitap,
--Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Davranış Bilimleri, Bilim, Teknoloji ve Tıp ve daha pek çok konuyu kapsamaktadır.
tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 1236
Akademik makale, tez ve öğrenci ödevlerini kontrol eden kapsamlı bir intihal  programıdır. Turnitin, öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri online olarak değerlendirmesini ve notlandırmasını sağlayan yazılımdır.
Not: Turnitin programını kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için Tuğba KOÇER (tkocer@mehmetakif.edu.tr) adresine birimleriyle birlikte ofis telefonlarını yazarak mail atmaları gerekmektedir. İletişim 1340
Turnitin Ödev Yükleme

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 995
Dünyanın önde gelen fen bilimleri, sosyal bilimler ile sanat ve insan bilimleri yayınlarından oluşturulan çoklu disiplinde, yüksen kalitede araştırma bilgisini sağlayan atıf veri tabanıdır.
Kapsamında Science Citation Index, Social Science Citation Index, Arts& Humanities Citation Index bulunmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 1947
1997’den günümüze 1485 dergiye ve 4 milyona yakın makaleye kimya, işletme, ekonomi, finans, istatistik, tıp, yaşam bilimleri, matematik, veterinerlik, diş hekimliği, polimer ve materyal bilimleri, eczacılık, fizik ve astronomi, psikoloji, eğitim bilimleri, mühendislik, tarım, akvakültür ve gıda bilimi, mimarlık ve planlama, sanat ve uygulamalı sanatlar, biyoloji, biyoteknoloji, biyokimya & biyofizik, hücre ve moleküler biyoloji, bilgisayar bilimi ve bilişim teknolojisi, genetik, coğrafya; keşifler gibi konularda tam metin erişim vermektedir.
Kullanma Kılavuzu

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 430

© 2019 Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi