Veri Tabanları


Yaşam bilimleri, sosyal bilimler, fiziksel ve uygulamalı bilimler alanında  yapılmış bilimsel makaleleri içeren veri tabanıdır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 85
Türkiye' de akademik kurumların açık erişimlerinin toplu halde tarama imkanı sunan Açık Arşiv Toplu Tarama sistemidir. 60 kurum ve 490.000'den fazla içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 247
Uygulamalı kimya, kimya mühendisliği, biyokimya, biyoteknoloji, temel kimya, organik kimya, eczacılık, polimer ve malzeme bilimi konularını kapsayan American Chemical Society (ACS) 1879'dan günümüze kadar olan 36 derginin sayılarına tam metin erişim sağlamaktadır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 97
Annual Reviews değişik disiplinlerde 37 yayın sunmaktadır.Annual Reviews serisi her bilim dalında temel referans kaynağı niteliğindedir,bilim dünyasındaki son gelişmeleri sunar. Yayınlar;Antropoloji, Astronomi, Biyokimya, Biyomedikal, Biyofizik, Klinik Psikoloji, Yer Bilimleri, Çevre Bilim, Entomoloji, Genetik, Tıp, Mikrobiyoloji, Nöroloji, Beslenme, Patoloji, Farmokoloji, Bitki Patolojisi, Bitki Biyolojisi, Sosyal Bilimler, Sosyoloji, Psikoloji bilim dallarını kapsamaktadır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 27
American Psychological Association(APA) tarafından APA PsycNET platformu üzerinden sunulmakta olan APA PsycARTICLES Veritabanı [Tam Metin] İçeriği:
• Temel/Deneysel, Klinik, Akademik, Sağlık, Gelişimsel, Eğitici, Sosyal vb. ilişkin içerikler,
• 1984'den günümüze 110'dan fazla Tam Metin Dergi,
•194.000'den fazla Makaleyi içermektedir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 45
Dünyaca ünlü CAB, tarım, ormancılık ve yaşam bilimleri içinde birbirine bağlı disiplinlerin uluslararası yayınlarını kapsayan, profesyonelce hazırlanmış en geniş veritabanıdır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 55
Cambridge Journals Online, Cambridge University Press’in dergi içeriğinin bir araya getirildiği platformdur. Sosyal ve Beşeri Bilimler, Fen Bilimleri, Eczacılık Din, Müzik, Dil, Teknoloji, Mühendislik ve Mimarlık alanında faaliyet gösteren 384 tam metin dergiyi kapsamaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 39
Bünyesinde bilim ve teknolojiden sağlığa; eğlenceden spora kadar pek çok konuda 286 dergi ve 7500 sayıya erişim sağlayan DMags elektronik dergi veritabanına mobil ve masaüstü platformlardan erişim sağlayabilirsiniz.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 59
DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. Hergün güncellenen DynaMed’in editörleri her gün 500’den fazla tıp dergisinin içeriğini takip ederler. Her bir makale klinik ilgililik ve bilimsel geçerlilik açısından değerlendirildikten sonra yeni kanıt içeriğine entegre edilir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 11
Ebook Central 160.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. İşletme-Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar-IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil-Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir.
Kullanım Kılavuzu 1

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 146
1. Academic Search Complete
 Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. Bu kaynak, 9,100’e yakını tam metin olmak üzere 13,700’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,900 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.
2. American Doctoral Dissertations
 American Doctoral Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktadır. Basılı indeksi “Doctoral Dissertations Accepted by American Universities” olarak adlandırılmıştır. Yaklaşık 100,000 kayıt içeren American Doctoral Dissertations, 1933-1955 isimli bu kaynak original basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.
 Bu arşiv veritabanı 1913-1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara tartışmalı konuların çözümlerine ışık tutan referans kaynağıdır.
 Veritabanında mühendisliğin bir çok alanı ile muhasebe ulaşım ve uluslararası ticaret konularını kapsamaktadır.
 Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır.“JSTOR Business Collection” içindeki dergileri büyük oranda içeren bu veri tabanında yer alan makaleler 1886’ya kadar uzanır.
 DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. Hergün güncellenen DynaMed’in editörleri her gün 500’den fazla tıp dergisinin içeriğini takip ederler. Her bir makale klinik ilgililik ve bilimsel geçerlilik açısından değerlendirildikten sonra yeni kanıt içeriğine entegre edilir.
 Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olmak üzere 700’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.
 John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içerir.
 ERIC (the Education Resource Information Center) eğitim literatürüne ve kaynaklarına erişim sağlamaktadır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar. 1966’dan günümüze kadar 1.4 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 337,000 tam metin doküman sunmaktadır.
 GreenFILE insanın çevreye olan etkisi hakkında dünya çapında en geniş bilgiyi sunmaktadır. Akademik ve resmi görüşleri yansıtan başlıklardan oluşan koleksiyonu sayesinde küresel ısınma, çevreyle dost binalar, kirlilik, sürdürülebilir tarım, yenilenebilir enerji, geri dönüşüm ve daha pek çok konuda içerik sunar. Veritabanı 384.000'in üzerinde kayıt için dizin ve özetin yanı sıra, 4.700'ü aşkın kaydın tam metnine Açık Erişim sağlar.
 LISTA, kütüphanecilik ve enformasyon bilimleri alanında bilinen en önemli danışma kaynaklarındandır. Kütüphanecilik, kataloglama, sınıflama, bibliometri, bilgi yönetimi ve daha pek çok konudaki 600'den fazla dergiyi, 1960'li yılların ortalarından günümüze indekslemektedir.
 MasterFILE Complete tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.
 Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. MEDLINE veri tabanı ile ilgili başlıca disiplinler şunlardır; tıp, hemşirelik, diş hekimliği, veterinerlik ve klinik öncesi bilimler. MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde erişilebilen alt başlıklar aracılığıyla 5,600’den fazla güncel biyomedikal dergide yer alan künye bilgileri taranabilir. Index Medicus, International Nursing Index, Index to Dental Literature, HISTLINE, SPACELINE, PREMEDLINE, AIDSLINE, BIOETHICSLINE ve HealthSTAR kaynaklarını da indeksler.
 Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.
 Sosyal bilimler ile ilgili olan bu danışma kaynağı, 1900’lü yıllara dayanan beşeri bilimler ve sosyal bilimlerdeki geniş yelpazeli ve önemli dergiler için üstün nitelikli indeksleme sağlar. Kitap eleştirilerini de içeren 1 milyona yakın indeks; International Index, Social Sciences & Humanities Index, and Social Sciences Index’in de içinde bulunduğu kapsamlı içerik sunmaktadır.
 En popüler öğretmen ve yönetici ticaret dergilerinden, süreli yayınlardan ve kitaplardan 260'u aşkın başlıktan oluşan bu endeks artık EBSCOhost platformu üzerinden ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Bu veritabanı Değerlendirme, Sürekli Eğitim, Güncel Pedagojik Araştırma, Öğretim Programı Geliştirme, Öğretim Medyası, Dil Sanatları, Okur Yazarlık Standartları, Bilim ve Matematik gibi temel eğitim konularını kapsar.
 ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT) araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından uluslararası standartlarda oluşturulmakta olan veri tabanları; fen, temel bilimler, mühendislik ve sosyal bilimler ve hukuk olmak üzere aşağıda sıralanan veri tabanlarından oluşmaktadır. Bu veri tabanları: Türk Tıp Veri Tabanı, Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı, Yaşam Bilimleri Veri Tabanı, Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanıdır.
 EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber akışına neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon geniş çeşitlilikte iş dünyası ve genel haber konularından 14.000'den fazla haber akışını içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 318
İşletme, yönetim, ekonomi, pazarlama, muhasebe ve finans, uluslararası ticaret, bilgi yönetimi, kalite, kamu yönetimi, turizm ve otelcilik, mühendislik; konularında 306 adet e-derginin 13 konu başlığına ait 180.000’den fazla makaleye tam metin erişim sunar. Abone olunan dergiler ve abonelik başlangıç yılları ekli listede verilmiştir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 44
Emerald yayınevinin ünlü Sosyal Bilimler ekitap paketi 550'den fazla kitap serisinden oluşmaktadır. Sosyoloji ve Eğitim Bilimleri alanında yüksek profilli kitaplar kısıtlama olmaksızın kullanıcıların erişimine açılmıştır.
Sosyoloji Kitapları için TIKLAYINIZ.
Eğitim Kitapları için TIKLAYINIZ

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 30
Elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve elektronik alanlarında önde gelen 202’si aktif olmak üzere toplam 460 IEEE/IET ve IBM dergi ve magazine, yıllık 1.200’den fazla IEEE / 20’den fazla IET konferansına ve 2.500’den fazla kabul edilmiş IEEE standardı olmak üzere toplam 3.8 milyondan fazla tam metin dokümana erişim sağlamaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 21
Aylık olarak yayınlanan, iktisat, isletme ve finans alanlarında makaleler sunan uluslararası, hakemli akademik dergi olan İktisat İşletme ve Finas dergisi 1987 yılından 2015 yılı sonuna kadar tüm sayılara tam metin erişim sağlar. İktisat İşletme ve Finans Dergisi; Social Sciences Citation Index'te (SSCI), AEA (Amerikan Ekonomi Kurumu) tarafından yayınlanan JEL ve EconLit'de, CABELL Publishing'e ait "Economics and Finance Directory"de, T.C. Merkez Bankası veritabanında indekslenmektedir.
2011-2015 yılları arası tam metin erişim bulunmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 48
Üniversiteler tarafından akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranın otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır.
Üniversitelerde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Program öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde KULLANILMAMAKTADIR.
Not: iThenticate programını kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için Sefa BAYRAKTAR (sbayraktar@mehmetakif.edu.tr) adresine birimleriyle birlikte ofis telefonlarını yazarak kurumsal mail atmaları gerekmektedir. İletişim 4457


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 185
Antropoloji, Arkeoloji, Ekoloji, Asya Çalışmaları, Bitki Bilimi, İşletme, Orta Doğu Çalışmaları, Ekonomi, Maliye, Eğitim, Fen Bilimleri, Tarih Bilimi, Dil, Edebiyat, Latin Amerika Çalışmaları, Felsefe, Siyaset Bilimleri, Nüfus Etüdleri, Sosyoloji, Coğrafya, Din, Folklor, Film, Gösteri Sanatları, Müzik, İstatistik ve Matematik bilim dallarını kapsayan bir veri veritabanıdır.
3904 dergi ve 2154 araştırma raporu içermektedir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 134
LEXPERA, içeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve madde yorumları gibi literatür kaynaklarının olduğu kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir. LEXPERA teknolojisi ile sayısı hızla artan ve her gün değişikliğe uğrayan hukuki düzenlemeler arasındaki karmaşık bağlantılar sistematize edilerek, güncel hukuk kaynakları, etkileşim içinde olduğu diğer kaynaklarla ilişkili olarak erişilebilir hale getirilmiştir. Bilgi kaynaklarının yenilikçi bir şekilde işlenmesi, kullanıcı dostu tasarımı ve mobil cihazlardan erişim imkânı ile LEXPERA uygulamacılara, öğrenci ve akademisyenlere yenilikçi çözümler sunmaktadır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 58
MathSciNet, Amerikan Matematik Derneği tarafından oluşturulan 1940 yılından günümüze kadar matematik ile ilgili yayınlara ait eleştiri, atıf ve bibliyografik bilgi veren web tabanlı bir veri tabanıdır. Yaklaşık olarak 1799 adet güncel seri ve dergi PDF formatında ve tarama/browse yoluyla elde edilebilir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 37
Mendeley yayınları düzenlemenizi, okumanızı, not almanızı ve atıf vermenizi sağlayan bir referans yönetim sistemidir.
Mendeley Referans Yönetim Sistemini kullanabilmek için öncelikle linke tıklayarak @mehmetakif.edu.tr uzantılı mail adresiniz ile hesap oluşturmalı; ardından da yine linkte yer alan "Join This Group" tıklamanız gerekmektedir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 28
Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve "Nature Journals All" Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde "Nature" ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır.
Nature Dergi Grubu tarafından isminde "Nature" ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden "Academic Journals All" koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 22
Lippincott Williams & Wilkins (LWW) tıp alanında dünyanın önde gelen yayınevlerinden biridir.Sağlık alanındaki profesyoneller ve öğrenciler için gerekli olan temel bilgileri, elektronik ortamda OVID platformu aracılığı ile kullanıma sunmaktadır. İçeriğinde 280 dergi bulunmaktadır.
OVID LWW Total Access veri tabani icinde yer alan;Translational Journal of the American College of Sports Medicine, Rehabilitation Nursing Journal, JBJS Journal of Orthopaedics for Physician Assistants; JBI Database of Systematic Reviews and Implementation Reports; Frontiers of Health Services Management; Journal of Healthcare Management dergilerinin; cilt 1, sayi 1'den 2012 yili sonuna kadar olan arsiv (backfile) sayilarini icerecen koleksiyon kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 8

Ekonomi, iş dünyası, siyasal bilimler, tarih, istatistik, sanat, biyokimya, biyoloji, sosyoloji, matematik konularındaki 342 adet dergi tam metin olarak sunulmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 29
İçerdiği 4 milyondan fazla tez ile , ProQuest Dissertations & Theses Global dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur.
ProQuest Dissertations & Theses Global ile: 
-- Lisans üstü öğrenciler hazırlayacakları tez konularının daha önceden yazılmış olup olmadığını kontrol edebilirler
-- Öğrenciler, öğretim görevlileri ve diğer araştırmacılar kendi bilimsel alanları ile ilgili tezlere erişebilirler
-- Yüksek kaliteli, çok disiplinli araştırma materyallerine anında erişim
-- Çapraz tarama - ProQuest platform üzerindeki diğer dergi ve içerik türleri ile
Veritabanı 1861 yılında ilk kabul edilen Amerika tezinden, 17 yüzyıl dönemindeki Avrupa tezlerine kadar birçok tez için bibliyografik atıf içermektedir.
ProQuest Dissertations & Theses Global, Library of Congress'in resmi tez arşividir ve tüm dünyadan 3.000'den fazla kurum ile işbirliği yapmaktadır. Her yıl veritabanına 130.000 yeni tez eklenmektedir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 211
ProQuest® Education Journals 600' den fazla yayının tam metni de dahil 760' tan fazla eğitim yayınına erişim sağlamaktadır. İlköğretim ve yüksek eğitimin yanında özel eğitim, evde eğitim ve yetişkin eğitimi ile ilgili literatürü kapsamaktadır.
Birçok yayın ERIC veritabanında dizinlenmiştir.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 61
İletişim, eğitim, yönetim ve organizasyon, malzeme bilimi, kriminoloji, hemşirelik ve sağlık bilimleri, siyaset, politika, psikoloji, sosyoloji, kentsel araştırmalar ve şehir planlama gibi bilimlerle ilgili 485'ten fazla dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 94
Mühendislik, teknoloji, tıp, kimya, bilgisayar bilimleri, beşeri ve sosyal bilimler, ekonomi alanlarında 3800 dergiyi kapsamaktadır. Dergilerin 1995 yılından itibaren varolan sayılarına erişim sağlanmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 603
Scopus eşdüzey denetimli literatürün, araştırmayı izleme, analiz etme görselleştirmek için bibliyometrik araçlara sahip olan ÖZET ve ALINTI veri tabanıdır. Bilim, teknoloji, tıp, sosyal bilimler ve Sanat ve Beşeri Bilimler alanlarını kapsayan, 5.000'den fazla yayıncıdan 21.000'in üzerinde başlık içerir. Scopus'ta yer alan 50 milyon kayıt %84'ü 1996 yılından başlayan referanslar içermek üzere 1823'e dek uzanır.
Scopus, eğer kurum aboneliği varsa tam metin veritabanlarına link vermek suretiyle tam metin sağlama imkânı sunmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 188
Sobiad, Sosyal Bilimler alanında yayınlanan 570 derginin indekslendiği, atıflarının bulunduğu veritabanıdır. Bünyesinde;
*  570 adet dergi,
*  170.281 adet makale,
*  3.382.514 adet atıf bulunmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 63
Kimya, jeoloji, bilgisayar bilimleri, matematik, fizik, astronomi, çevre bilimleri, mühendislik, biyoloji, tarım, ekonomi, işletme, sosyal ve beşeri bilimler, hukuk, doğa ve çevre bilimleri konularını kapsayan 3340 dergiden oluşmaktadır. Ayrıca; 483 adet dergiye de Açık Erişim yoluyla erişim sağlanmaktadır. Dergilerin 1997 yılı sonrası yayınlarına erişim imkanı verilir.
SpringerLink platformuna iktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan Palgrave Macmillan yayınevinin 47 dergisi eklenmiştir. Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun "PMJ All" dergi paketini oluşturmaktadır.  1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 164
Sosyal ve beşeri bilimler tıp ve yaşam bilimlerini içeren 2701 dergiye tam metin erişim sağlar.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 160
Turcademy, Türkiye’de akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla  geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. Bünyesinde;
--Türkiye'nin önde gelen yayıncılarından sağlanan 2.000'ü aşkın e-kitap,
--Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Davranış Bilimleri, Bilim, Teknoloji ve Tıp ve daha pek çok konuyu kapsamaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 172
Akademik makale, tez ve öğrenci ödevlerini kontrol eden kapsamlı bir intihal  programıdır. Turnitin, öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri online olarak değerlendirmesini ve notlandırmasını sağlayan yazılımdır.
Not: Turnitin programını kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için Sefa BAYRAKTAR (sbayraktar@mehmetakif.edu.tr) adresine birimleriyle birlikte ofis telefonlarını yazarak mail atmaları gerekmektedir. İletişim 4457
Turnitin Ödev Yükleme

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 304
Türkiye Atıf Dizini, Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergilerinde, son yıllarda yayımlanan makalelerin tam metinlerine, tek arama ile kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayan veritabanıdır.
Türkiye’de Sağlık Bilimleri alanında yayımlanan 398 Türk dergisinin birbirlerine atıf yapmaları sağlanmakta ve aynı zamanda tüm bu makalelere tam metin erişilebilmektedir.
Her kullanıcının bir kereye mahsus kampüs ağına bağlı bilgisayarlardan giriş yaparak 'yeni kullanıcı' kaydı oluşturması gerekmektedir. Bu kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, kullanıcı adı ve şifre ile kampüs içi / kampüs dışı erişim sağlanabilmektedir.
Kayıt sırasında kurumsal eposta adresinizle giriş yapınız.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 101
Profesyonel Gelişim, İş Dünyası, Grafik/Web Tasarım, Programlama, Fotoğrafçılık, Video Prodüksiyon, 3D Modelleme ve Animasyon kategorilerinde; 400+ farklı eğitim seti ve toplam 8.000+ video eğitim barındıran Vidobu Eğitim Kütüphanesi hizmete sunulmuştur. Kampüs dışı kullanım için bir defaya mahsus kullanıcı hesabı oluşturarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
Kullanıcıların herhangi bir sistem engellemesi ile karşılaşmaması için download programları ile sistem dahilindeki videoları bilgisayarlarına indirmemeleri önemle duyurulur.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Abone | Tıklanma: 61
Dünyanın önde gelen fen bilimleri, sosyal bilimler ile sanat ve insan bilimleri yayınlarından oluşturulan çoklu disiplinde, yüksen kalitede araştırma bilgisini sağlayan atıf veri tabanıdır.
Kapsamında Science Citation Index, Social Science Citation Index, Arts& Humanities Citation Index bulunmaktadır.


Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 904
1997’den günümüze 1485 dergiye ve 4 milyona yakın makaleye kimya, işletme, ekonomi, finans, istatistik, tıp, yaşam bilimleri, matematik, veterinerlik, diş hekimliği, polimer ve materyal bilimleri, eczacılık, fizik ve astronomi, psikoloji, eğitim bilimleri, mühendislik, tarım, akvakültür ve gıda bilimi, mimarlık ve planlama, sanat ve uygulamalı sanatlar, biyoloji, biyoteknoloji, biyokimya & biyofizik, hücre ve moleküler biyoloji, bilgisayar bilimi ve bilişim teknolojisi, genetik, coğrafya; keşifler gibi konularda tam metin erişim vermektedir.
Kullanma Kılavuzu

Veritabanı için tıklayınız. | Tür: Ekual Veritabanları | Tıklanma: 122

© 2018, Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi